Egészséges táplálkozás és étkezési szokások emésztési zavarok esetén

Egészséges táplálkozás és étkezési szokások emésztési zavarok esetén

Egészséges táplálkozás – Mi akadályozza az emésztést, és mi segíti?

Ön is gyakran tapasztal hasfájást és más emésztési problémákat étkezés után? Ez valószínűleg nem véletlen: a nem megfelelő vagy egészségtelen étrend sokszor közvetlenül kihat az emésztőrendszerre, és bosszantó tüneteket okoz. Ez rendkívül kellemetlen, viszont nagy eséllyel megszüntethető az étrend átalakításával. Mire célszerű ügyelni az étrenddel kapcsolatban az emésztőrendszeri problémák megelőzése érdekében? Kifejtjük, hogy milyen élelmiszerektől érdemes tartózkodni a gyomorfájdalom, a gyomorproblémák és az emésztőrendszeri túlterhelés elkerülése érdekében.

Miért jelentkezhet étkezés után hasfájás?

Még be sem fejeztük pl. a pizzánkat, már jelentkezik is a kellemetlen hasfájás első tünete. Sokan szenvednek a nem megfelelő étrend miatt emésztőrendszeri panaszoktól. De vajon miért? A magyarázat egyszerű: A gyomorba került étel két okból okozhat problémát a gyomornak és a beleknek.

  • Az emésztőrendszer a lehető leggyorsabban próbál megszabadulni azoktól az ételektől, amelyekre érzékeny. A gyomorban lévő idegek például érzékenyen reagálnak a romlott vagy a szervezet által nem tolerált ételekre, így az étel szokatlanul gyorsan haladhat át az emésztőrendszeren, ami az evés után jelentkező hasi fájdalmat és görcsöket, valamint hányingert és hasmenést eredményezhet.
  • Ezzel szemben a nehezen emészthető – például a zsíros – ételeket a gyomor csak nehezen képes megemészteni, így azok a szokásosnál több időt töltenek a gyomorban és a belekben. A meghosszabbodott lebontási folyamat során többek közt nagy mennyiségű gáz termelődhet, az ezzel összefüggő puffadás, hasfájás és teltségérzet pedig megnehezíti az érintettek életét.

Az ilyen jellegű gyomorproblémák vagy önállóan jelentkeznek, vagy más, már meglévő emésztőrendszeri betegségekkel/zavarokkal összefüggésben. Ezek egy részének hátterében valamilyen szervi ok/zavar áll. Vannak viszont olyanok, amelyek nem szervi bajra vezethetők vissza ezek a funkcionális emésztőrendszeri zavarok. Emésztőrendszeri tüneteket az étrend is okozhat.

Emésztőrendszeri betegségek

A funkcionális emésztőrendszeri zavaroktól eltérnek azok a betegségek, amelyeknél konkrét kiváltó szervi betegség vagy zavar állapítható meg. Ilyenek például a következők:

  • Laktóz-, glutén- vagy fruktózintolerancia
  • Gyomorhurut (gastritis)
  • Gyomorfekélyek
  • Az emésztőrendszer fertőzései

Funkcionális emésztőrendszeri zavarok (FGID)

Funkcionális emésztőrendszeri zavarok esetén nem állapítható meg a tüneteket okozó szervi ok. Ennek dacára ezek a zavarok nagyon kellemetlenek tudnak lenni, és rendkívül megnehezíthetik a mindennapi életet. Ide tartoznak pl. a következők:

  • Irritábilis gyomor/funkcionális diszpepszia (FD) – A felhasi tájékon jelentkező panaszok. Több kiváltó oka is lehet, melyek még nem teljesen tisztázottak. A funkcionális diszpepszia gyakran fordul elő más emésztési zavarokkal, például az IBS-szel együtt. Jellegzetes tünetei a teltségérzet, a túl korai jóllakottságérzés és a felhasi fájdalom.
  • Irritábilis bél szindróma (IBS) – A panaszok gyakran az emésztőrendszer alsó traktusát érintik. Gyakori panasz a hasi fájdalom, a haspuffadás és hasfeszülés, a hasmenés és/vagy a székrekedés. Ezek gyaníthatóan a bélizomzat mozgásának zavarára és a bélidegek túlzott érzékenységére vezethetők vissza.

Az FD és az IBS tünetei lehetnek még a következők:

  • Hasi görcsök – Görcsös hasi fájdalmak, amik nem korlátozódnak egy adott helyre
  • Hányinger – Émelygés hányás nélkül.
  • Gyomorfájdalom – A test bal oldalán, nagyjából a rekeszizom alatt jelentkező fájdalom.
  • Hasi fájdalom – A mellcsont alsó végétől lefelé jelentkező fájdalom
  • Puffadás – Mintha egy felfújt lufi lenne a hasunkban.
  • Hasi nyomás – A gyomoridegek érzékenységétől függően erőteljes teltségérzethez hasonlít de akár súlyos fájdalommal is járhat

Az étkezési szokások is okozhatják ezeket a tüneteket. Az étrend módosítása mérsékelheti pl. a hasi fájdalmat, ezzel javíthatja a beteg állapotát.

Ezenkívül az egészséges, kiegyensúlyozott étrend általában véve is jót tesz az egészségnek.

Mit együnk hasi fájdalom esetén?

Számos étel és élelmiszer kiválthat emésztőrendszeri tüneteket, ezért kerülendő. Érdemes könnyű ételeket fogyasztani, inkább többször keveset enni, mint egyszerre sokat, és megfigyelni, hogyan reagál erre az emésztőrendszer. Étrendünk megváltoztatásáról mindig kérjük ki az orvos véleményét.

Viszonylag gyomorbarát zöldségnek számít pl. a sárgarépa, a sütőtök, a brokkoli és a zöldborsó. Általában az alma és a banán sem terhelik meg a gyomrot. Az emésztőrendszeri tüneteket, többek között a hasi fájdalmat okozhatják magas zsír- és cukortartalmú ételek, a puffasztó ételek (pl. hagyma, káposzta), valamint a serkentőszerek, pl. az alkohol és a nikotin is.

A kíméletes elkészítési módok – mint a főzés és a párolás – nem csak azért előnyösek, mert a lehető legtöbb tápanyag megmarad az ételben, hanem a gyomor és a belek számára is megkönnyítik az emésztést. Az is fontos, hogy lassan együnk és alaposan rágjuk meg az ételt, hogy ezzel is tehermentesítsük a gyomrot.

A visszatérő emésztőrendszeri panaszok megfelelő kezelésében a helyes étrend mellett. Kilenc gyógynövényből álló összetételének köszönhetően az Iberogast® megnyugtatja a túlérzékeny gyomoridegeket, helyreállítja az emésztőrendszer mozgását, valamint csökkenti a fájdalmat és a gyomornyálkahártya enyhe gyulladását.

Miért fontos az egészséges táplálkozás az emésztőrendszer jóllétéhez, és milyen ételeket érdemes fogyasztani?

Az egészségi állapotunkat nagyban meghatározza az, ahogyan élünk. Az egészségtudatos életmód, a testmozgás és az egészséges étrend pozitívan hat az egészségünkre, és segít megelőzni a betegségeket. A jól működő emésztés a kiegyensúlyozott étrenddel kezdődik. Édességek, fehér liszt, zsíros kolbászok, zsiradékban sült rágcsálnivalók – az étrendünk sokszor minden, csak nem egészséges. A rostszegény élelmiszerek fogyasztása például székrekedést okozhat. Rendszerint csak akkor döbbenünk rá a jó emésztés fontosságára, amikor a bélrendszerünk rakoncátlankodni kezd.

Milyen az emésztőrendszer szempontjából egészséges étrend?

A beleinkben élő baktériumok fontosak egészségünkhöz. Egyes élelmiszerek jót tesznek a bélflórának, mások viszont nem, akár árthatnak is neki.

A következő tápanyagok lehetnek kedvezők a bélflóra számára:

Élelmi rostok:
Az élelmi rostok lehetnek vízben oldódók és vízben nem oldódók. A vízben oldódó élelmi rostok elsősorban a hüvelyesekben találhatók meg, így például a babban, a borsóban vagy a szójában, valamint az olyan gyümölcsökben, mint a sárgabarack, a szeder és a szilva, továbbá zöldségekben, a zabkorpában és az árpában. A vízben nem oldódó élelmi rostok főként a teljes kiőrlésű pékárukban, a sárgarépában, a paradicsomban, az almában, a banánban, a dió- és mogyorófélékben és a magvakban fordulnak elő. A nem oldódó élelmi rostok nem oldódnak vízben.
Mindkét rostfajtából célszerű fogyasztani, mivel táplálékul szolgálnak a bélbaktériumok számára, és így elősegítik megfelelő működésüket.

Prebiotikumok
A prebiotikumok is az élelmi rostok közé tartoznak. Nem emészthető, szénhidrátalapú élelmiszer-összetevők. Táplálékul szolgálnak a bélbaktériumok számára, és ezzel hozzájárulnak az egészséges bélflóra fenntartásához. Gazdag prebiotikumforrás többek között a nyers cikória, az articsóka, a banán és a rostban gazdag élelmiszerek, mint például a rozs.

Probiotikumok
A prebiotikumokkal ellentétben a probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyek segítik az étel bélrendszerben történő feldolgozását. Kísérleti vizsgálatok során egyes probiotikumok képesek voltak IBS-ben szenvedő betegeknél a bélidegek fájdalomérzet-szabályozására. Noha a kutatók még nem jöttek rá, hogy mely probiotikumok a legjobbak bizonyos egészségügyi problémákra, az első eredmények ígéretesek: a joghurtban és más erjesztett élelmiszerekben található Lactobacillus a hasmenés kezelésében lehet hasznos, a tejtermékekben található bifidobaktérium pedig az irritábilis bél szindróma (IBS) és egyes más betegségek tüneteit enyhítheti.

Élelmiszerek, melyekkel nem árt óvatosnak lenni

Vannak olyan élelmiszerek, melyek, noha nem feltétlenül károsítják a bélflórát, nem is segítik elő az egészséges működését. Általában érdemes minél kevesebbet fogyasztani az alábbi összetevőket tartalmazó élelmiszerekből: Élelmiszerek, melyek negatívan befolyásolják az emésztőrendszert Ide tartoznak a félkész- és készételek, a nassolnivalók, valamint a szárított és füstölt húskészítmények. Az ezekben a feldolgozott élelmiszerekben használt sófélék irritálhatják a bélnyálkahártyát.

FODMAP-ok
A FODMAP-ok (fermentábilis oligoszacharidok, diszacharidok, monoszacharidok és poliszacharidok) olyan rövidláncú cukrok, melyek a vékonybélben nem megfelelően szívódnak fel, azonban a bélbaktériumok gyorsan megerjesztik őket. Mivel e szénhidrátok révén még több víz kerül a bélrendszerbe, az IBS-től szenvedő betegeknél fokozott gázképződés, puffadás és hasmenés léphet fel FODMAP-ok fogyasztása után. Irritábilis bél szindróma esetén érdemes lehet az orvossal rövid távú, alacsony FODMAP-tartalmú diétáról egyeztetni.

Káros zsírok
Ide tartoznak a telített zsírsavak, melyek például a vajban, a sütőzsírban, az állati zsírokban és a kókuszolajban találhatók. A fokozott zsírbevitel és a szívproblémák között ok-okozati összefüggés áll fenn.

Fehér liszt
Gyakori összetevője kedvenc desszertjeinknek, a süteményeknek, édességeknek, a croissant-nak és a fehér kenyérnek. Ezek az ételek sokszor kevés élelmi rostot tartalmaznak, pedig az jótékony hatással lenne a bélbaktériumokra.

Félkész- és készételek
A feldolgozott élelmiszerek gyakran tartalmaznak szilárd zsiradékot, rejtett cukrot és sok olyan adalékanyagot, amelyek megterhelhetik a beleket és az immunrendszert.
 

Egészséges táplálkozás? Jótékony ÉS finom!

Attól, hogy valami egészséges és könnyen emészthető, még lehet finom. Mindaddig, amíg az étrendünk kiegyensúlyozott és változatos, testünknek és lelkünknek egyaránt jót tesz. A rostokban, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag összetevőkből készült ételekkel máris sokat tettünk emésztésünkért és jóllétünkért!

Általánosságban nagyon fontos a változatosság. Az egészséges étrend nem azt jelenti, hogy csak gyümölcsöt és zöldséget eszünk. Részesítsük előnyben a zöldségeket, viszont variáljuk gyakran a hozzávalókat, így étrendünk egészséges és kiegyensúlyozott lesz. A szénhidráttartalmú ételekből, mint a kenyér, a tészta és a rizs, válasszuk a teljes kiőrlésű, illetve teljes értékű fajtákat ételeink rosttartalmának növeléséhez (lásd fentebb).

Ezenkívül figyeljünk oda a megfelelő zsiradékválasztására, és használjunk növényi olajat, pl. repceolajat. Igyekezzünk kerülni a rejtett zsírokat, és visszafogni a só- és cukorfogyasztásunkat.

Íme néhány könnyen emészthető, egészséges étel:

  • Búzarizottó párolt paprikával, cukkinivel és rukkolával
  • Zöldbabsaláta sovány sült szárnyashússal
  • Lazac madársalátával és párolt céklával

Azzal is sokat tehetünk egészségünkért és emésztésünkért, ha többet fogyasztunk az alábbiakból:

  • Ananász
  • Alma
  • Articsóka
  • Avokádó
  • Banán
  • Krumpli
  • Savanyított tejtermékek
  • Édeskömény2

Szánjon elég időt az étkezésre!

A stresszcsökkentés, a rendszeres, nyugodt étkezés és a kellő mennyiségű folyadékbevitel a fenti étrendi javaslatok betartása esetén rendszerint segíthet egyes emésztési problémák kezelésében és elősegítheti az emésztőrendszer jóllétét. Próbáljunk meg figyelni az alábbiakra a mindennapok során:

  • Igyunk eleget!
  • Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan!
  • Lassan és alaposan rágjunk!
  • Alakítsunk ki állandó napirendet és rutint!
  • Mozogjunk eleget!

Az első lépés a helyes táplálkozás felé

Az Iberogast®-tal és a hasonló termékekkel lehetővé válhat a funkcionális diszpepszia tüneti kezelése.

Azonban az egészségtelen étkezési és egyéb szokások a testmozgás hiányával párosulva olyan tüneteket idézhetnek elő, mint a hasi fájdalom és a bélműködési rendellenességek. Éppen ezért némi életmódváltás már sokat javíthat az életminőségen és produktivitáson. Az alábbi letölthető kiadvánnyal az egészségesebb emésztőrendszer felé tett első lépésekhez szeretnénk segítséget nyújtani.

Megismerheti belőle a különböző ételcsoportokat, az emésztésre gyakorolt hatásukat és azt, hogy miként befolyásolhatják az Ön tüneteit. Szerepel benne egy heti étrendminta, az élelmiszertípusok rosttartalom szerinti áttekintése, valamint egy táplálékpiramis a heti étrend megtervezéséhez.

Stresszes idők

A munkahelyi stressz sokunk számára a mindennapi élet részévé vált. Stressz és kimerültség esetén még egy apró változás, például egy légbuborék is sokkal kellemetlenebbnek érződhet, mint egyébként. A stressz nemcsak pszichológiai problémákat okozhat (például kiégettség), hanem az emésztőrendszert is károsíthatja.

Iberogast®

Az emésztőrendszeri zavarok általában nemcsak, hogy rendkívül kellemetlenek és sokféle panasszal járnak, de a normális, mindennapi életet is gyakran megnehezítik. Szerencsére az Iberogast® segíthet: A kilenc gyógynövény kombinációja célba veszi az zavaró tüneteket.

AMIT AZ IBEROGASTRÓL® TUDNI ÉRDEMES >

Kipróbálná az Iberogastot?

Vásárolja meg online vagy közvetlenül a patikákban

Iberogast

AZ IBEROGAST® BELSŐLEGES OLDATOS CSEPPEK VÉNY NÉLKÜL KAPHATÓ GYÓGYSZER A FUNKCIONÁLIS DISZPEPSZIA TÜNETEINEK ENYHÍTÉSÉRE. KERESSE A GYÓGYSZERTÁRAKBAN!

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!